Events, Polish

TEDxKazimierz Adventure po raz drugi

Drugie spotkanie z cyklu TEDxKazimierz Adventure odbyło się w restauracji Dobra Kasza Nasza 14 marca 2016 roku. Wydarzenie miało formę warsztatów pod tytułem „Jak profesjonalni mówcy wykorzystują mowę ciała w przemówieniach publicznych?”. W rolę naszego mentora wcielił się Marcin Szewczyk, prezes Toastmasters AGH, znany jako świetny mówca, zwycięzca Klubowego Konkursu Mów Humorystycznych, Klubowego Konkursu Mów oraz posiadacz certyfikatów Competent Communicator i Competent Leader.

Dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat mowy ciała jako takiej. Marcin zaprezentował nam też kilka tricków. Zgodnie z jednym z nich, kiedy opowiadasz o przyszłości, powinieneś poruszać się w prawą stronę sceny, zaś kiedy mówisz o przeszłości – w lewą. Ta prawidłowość jest wykorzystywana między innymi w przemyśle filmowym. Zwróć kiedyś uwagę na to, że w pozytywnych momentach filmu kamera zawsze przemieszcza się od lewej do prawej. Ponadto, kiedy chcesz podkreślić ważne informacje, powinieneś zbliżyć się do publiczności.

Marcin dysponuje niezliczoną ilością podobnych wskazówek i, żeby poznać je wszystkie, zdecydowanie polecamy uczestnictwo w prowadzonych przez niego wydarzeniach.

Spotkanie zawierało głównie prezentację teoretyczną, ale mieliśmy okazję uczestniczyć również w kilku ćwiczeniach praktycznych. Naszym zadaniem było na przykład wyjście na scenę i zaprezentowanie się publiczności, mówiąc po co przyszliśmy na warsztaty i czego chcemy się nauczyć. Ćwiczenie dobiegało końca, kiedy mówcy udało się zachować ciszę przez 15 sekund, co wcale nie jest tak łatwe, jak się wydaje.

Warsztaty były skoncentrowane na przekazaniu podstawowej wiedzy na temat języka ciała, co pozwoliło nam zyskać większą świadomość tego, jak zachowujemy się podczas wystąpień publicznych.