TEDxKazimierz

Trick, treat or meetup?!

trick, treat or meetup?

Wyobraź sobie stary, drewniany dom. Niedomknięte drzwi raz po raz uderzają o futryny, okiennice trzeszczą, a przez szpary w zbutwiałych belkach wieje zimny, listopadowy wiatr. Po środku izby stoi grupa osób opatulonych w płaszcze i palta. Na głowy zarzucili szale, tak, że ich twarze lekko tylko oświetla płomień świecy. Zebrali się wokół suto zastawionego stołu i szepczą coś pochyleni, jedynie od czasu do czasu wykrzykując wspólnie te same formuły.

Czy ta scena coś Ci przypomina?

To Dziady – pogański obrzęd na cześć zmarłych, których nasi przodkowie musieli obłaskawić jedzeniem i napitkiem po to, by zapewnić sobie urodzajne plony w następnym roku.

Uroczystość Dziadów wraz z popularyzacją chrześcijaństwa została zastąpiona świętem Wszystkich Świętych oraz, następującym po nim, Dniem Zadusznym, a jedyną pozostałością po dawnych rytuałach są znicze tradycyjnie zapalane na grobach.

O wiele trwalsze okazało się Halloween, choć dziś nie do końca wiemy skąd się wywodzi. Jedni mówią, że jego źródłem jest starożytne, rzymskie święto na cześć bogini plonów – Pomony, inni upatrują początków zwyczaju w obrzędach celtyckich. Tych drugich jest zdecydowanie więcej.

Ponoć w tym dniu Druidzi rokrocznie odprawiali uroczystości na pożegnanie zimy, gdyż wierzyli, że wtedy właśnie granice między światem żywych i zmarłych zacierają się, więc należy dołożyć wszelkich starań, by złe duchy nie dostały się do domów. Mówi się, że stąd wziął się zwyczaj zakładania dziwnych (czasem strasznych, czasem śmiesznych) strojów w nocy z 31 października na 1 listopada.

Już za niespełna tydzień, 27 października, spotkamy się w Artefakt Café na kolejnym meetupie. Tym razem, ze względu na zbliżający się długi weekend oraz obchodzone w jego czasie święto, skupimy się na zwyczajach i rytuałach. Przyjrzymy się temu, jak pogańska tradycja przenika współczesne religijne obrzędy i łączy się ze świeckimi zabawami, a to wszystko w iście magicznej oprawie!

Po raz kolejny na naszym spotkaniu będziemy gościć Michała Kulika – iluzjonistę. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, przeczytajcie koniecznie wywiad, którego udzielił nam przed poprzednim spotkaniem.

Program wydarzenia:
Artefakt Cafe
ul. Dajwór 3

18.30 Icebreaker Games
19.15 Powitanie uczestników
19.25 Wspólne oglądanie TED talks i dyskusja
20.15 Aktualności z TEDxKazimierz
20.30 Pokaz magii w wykonaniu Michała Kulika
20.45 Ogłoszenia drobne
20.50 Open mic – oddajemy Wam mikrofon
21.00 Impreza!

Klub Kabaret
ul. Krakowska 5

Ilość miejsc w Artefakcie jest ograniczona, a nasze wydarzenie bardzo popularne, dlatego obawiamy się, że nie starczy ich dla wszystkich. Mimo to nie chcemy odprawić Cię z kwitkiem, więc organizujemy wydarzenie towarzyszące w pobliskim Klubie Kabaret. Jeśli zabrakło dla Ciebie biletu do Artefaktu, zarejestruj się tutaj.

Przebrania nie są obowiązkowe! 😉