Polish, TEDxKazimierz

Justyna Cyrankiewicz – Co TEDx znaczy dla mnie?

Justyna Cyrankiewicz

Dlaczego dołączyłaś?
Mam już tak, że bardzo lubię obserwować działania osób, które odniosły w życiu jakiś (w moim odczuciu imponujący) sukces. Staram się wcielać w swoje życie ich różne zwyczaje, które pomagają rozwijać siebie i swoją produktywność. Wiele z osób, które obserwuję i podziwiam, wspominały, że starają się oglądać jak najwięcej TED talks, czasem nawet 1 dziennie. Zaczęłam więc robić to samo, chcąc sprawdzić jak wpłynie to na moją produktywność i sposób postrzegania świata. Zagłębiłam się coraz bardziej w historię TEDa i jego idee. Szybko przekonałam się, że jest to dokładnie to, co uwielbiam i wysoko cenię: najlepszej jakości wiedza przekazywana każdemu za darmo i bez ograniczeń. Chciałam tworzyć ten system. Wtedy jeszcze nie wiedziałam o istnieniu TEDx-ów, ale moje poszukiwania zaprowadziły mnie do TEDxKazimierz. Przyszłam na spotkanie wolontariuszy, a na kolejnym byłam już w “core team” 🙂

 

Za co uwielbiasz TED i TEDx?
Myślę, że na to pytanie po części odpowiedziałam już powyżej. Uwielbiam TED i TEDx za to, że dają każdemu, bez ograniczeń, darmowy dostęp do wysokiej jakości wiedzy, że są otwarte dla wszystkich, nie dyskryminują, nie dzielą, ale łączą wszystkich ludzi na świecie w niesamowicie zdolny, inteligentny zespół, który ma nieustający głód wiedzy i działania — a TED pozwala go zaspokajać.

Jaki chciałabyś mieć wpływ na ludzi poprzez działalność w TEDxie?
Nigdy nie myślałam o tym, że chciałabym w jakikolwiek sposób wpłynąć na ludzi. Działając w TEDzie po prostu robie to, co kocham, z ludźmi, których uwielbiam. Sprawia mi to radość w najczystszej postaci. Wszystkie nasze wydarzenia oczywiście tworzone są w duchu TEDa, czyli po to, aby szerzyć “idee warte propagowania”. Myślę jednak, że to “szerzenie” odbywa się w sposób bardzo naturalny — docieramy do osób, które myślą podobnie do nas, a one sięgają dalej, do swoich znajomych i do znajomych znajomych. W ten sposób tworzymy społeczność, z którą możemy dzielić się swoją pasją.

Skąd pomysł na własny TEDxKazimierz Salon?
Od dłuższego czasu staram się maksymalnie ograniczyć ilość produkowanych przez siebie śmieci i zachęcać do tego samego swoich znajomych. Bardzo dużo czytałam o idei stylu życia “Zero Waste”, staram się nieustannie analizować każdy segment swojej codzienności i zobaczyć gdzie jeszcze mogę zrezygnować z plastiku i śmieci. Często znajomi pytali mnie dlaczego używam różnych wielorazowych przedmiotów, czasem wrzucałam też jakieś zdjęcia na Instagram, bo po prostu taki styl życia mnie niezmiernie cieszy, chciałam więc dzielić się tym z innymi. Byłam bardzo zaskoczona, kiedy zaczęłam dostawać wiadomości ze zdjęciami od różnych osób, mówiące, że zainspirowałam ich do podjęcia pierwszych kroków w kierunku Zero Waste. Pomyślałam więc, że chciałabym dotrzeć do jeszcze większej ilości osób i być może pomóc tym, którzy chcieliby zacząć żyć bardziej świadomie, ale nie do końca wiedzą jak. Naturalnym sposobem osiągnięcia tego celu było dla mnie zorganizowanie wydarzenia, które zgromadzi grupę osób zainteresowanych tematem. No i jest! 🙂

Co chcesz osiągnąć (zarówno dla uczestników jak i samej siebie) dzięki temu eventowi?
Chciałabym po prostu, aby coraz więcej osób zaczynało kwestionować swoje działania, ale nie po to, aby tylko je analizować, ale przede wszystkim po to, aby podejmować konkretne kroki, dzięki którym, mam nadzieję, uda nam się zminimalizować nasz ogromnie negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wierzę, że jedna osoba może zmienić bardzo wiele. Nadchodzące wydarzenie zgromadzi całkiem sporo, bo ponad 150 osób, dla których los naszej Planety nie jest obojętny. 150 pojedynczych osób, które mogą COŚ zmienić. Gdyby każdy podjął choć niewielkie kroki w kierunku ograniczenia produkowanych przez siebie śmieci, mielibyśmy naprawdę solidną zmianę w wymiarze globalnym.
Sama też nie uważam siebie za eksperta w tej kwestii, sama popełniam błędy. Jestem pewna, że organizując to wydarzenie, dyskutując z gośćmi, słuchając ekspertów, których zaprosiłam do udziału w panelu Q&A, jestem w stanie jeszcze bardzo dużo się nauczyć i poprawić swoje działania.