Polish, TEDxKazimierz

Co TEDx znaczy dla mnie?

Rafał Urbaś

 

Dlaczego dołączyłeś? 

Urodziłem się w Tarnowie. Miasto znajduje się zaledwie 100 km od Krakowa i około 90 km od Rzeszowa. Dorastałem tutaj i wróciłem po ukończeniu studiów. A propos studiów wspomnę o moim zawodzie – pracuję w sektorze organizacji pozarządowych od 2003 r. do chwili obecnej. Współpracuję z ludźmi o otwartych umysłach, którzy starają się wpływać na warunki życia w Tarnowie, szczególnie w obszarze profilaktyki społecznej. Kilka lat temu spotkałem Kubę Słowika, spędzaliśmy razem mnóstwo czasu, pracując z ludźmi, którzy potrzebowali specjalnego traktowania społecznego. Jako pracownicy organizacji pozarządowych obserwowaliśmy, jak miasto się zmieniało. Było kilka krytycznych problemów związanych z młodymi ludźmi. Jak się później okazało nie tylko dla młodzieży. W Tarnowie nie było miejsca, oferty i otoczenia dla osób, które chciały zainspirować się, płynnie posługiwać się językiem angielskim i odkryć możliwości, które są możliwe dzięki nowym technologiom i być częścią globalnej społeczności. Oglądaliśmy TEDTalk, zanim zdecydowaliśmy się zorganizować własne wydarzenie. Mieliśmy coś w rodzaju najlepszej z najlepszych złotych list TEDTalks i wymienialiśmy się linkami między sobą za pośrednictwem poczty elektronicznej. W grudniu 2016 r. wróciliśmy do domu z Krakowa. Rozmawialiśmy o możliwościach, które były dedykowane młodym ludziom i nagle jeden z nas powiedział: zorganizujmy wydarzenie TEDx. Mieliśmy doświadczenie w organizacji konferencji i warsztatów, więc nie traciliśmy czasu. Wzięliśmy załogę i zaczęliśmy studiować wszystkie instrukcje i wskazówki, które znaleźliśmy na ted.com. Przesłaliśmy formularz, aby uzyskać licencję TEDxTarnow i… pierwszy raz udało się to 24 czerwca 2017 r. Zorganizowaliśmy własny TEDTalk.

Za co uwielbiasz TEDx i TED?

Istnieje miliony powodów, ale chciałbym podkreślić tylko trzy: oglądając TEDTalk w Internecie masz natychmiastowy dostęp do najnowszych odkryć nie tylko na polach naukowych, ale także możesz obserwować kierunki, w których świat się rozwija. TEDx / TED tworzy przestrzeń, w której spotkasz ludzi takich jak ty – ludzi, którzy są głodni wiedzy, kultury i różnorodności, która spełnia twoją naturalną ciekawość, a także, co nie mniej ważne, doświadczenia, które możesz zebrać częścią społeczności TEDx możesz rozwijać się w wielu aspektach życia.

Co chciałbyś osiągnąć dla siebie bądź innych? 

Cóż, to naprawdę trudne pytanie. Nigdy o tym nie myślałem, ale chciałbym być użyteczną częścią globalnej społeczności. TED jako organizacja i TEDx jako lokalna i globalna społeczność tworzy bardzo specyficzną przestrzeń dla ludzi, którzy nigdy się nie zatrzymają, którzy chcą wpłynąć na rzeczywistość, a nie być biernym obserwatorem. My, jako TEDxTanow, stworzyliśmy przestrzeń, próbowaliśmy być gospodarzem, który zaprasza i zachęca ludzi do niesamowitych przedsięwzięć, które bez wątpienia mogą poprawić i zmienić ich życie.