Events, Polish

Jak dostać bilet na TEDxKazimierz – FAQ

Jako kurator TEDxKazimierz wiem, że proces, w którym przydzielamy bilety na wydarzenie jest źródłem wielu pytań, próśb i wątpliwości. Poniższy tekst wyjaśnia, jak i dlaczego rozdzielamy wejściówki w ten sposób oraz daje wskazówki dla tych, którzy pragną zwiększyć swoje szanse na zdobycie biletu.

 

Żałuję, że nie każdy, kto chce wziąć udział w konferencji, może otrzymać bilet. W idealnym świecie miejsce miałoby nieograniczoną pojemność, ale realnie nasze wspaniałe miejsce może pomieścić tylko około 250 osób.

 

Będziemy jednak transmitować naszą konferencję na żywo, a potem zamieścimy zarejestrowane prelekcje w kanale TEDx na YouTube’ie.

 

Ogólna idea doboru uczestników na TEDx jest objaśniona w wytycznych dla Organizatora TEDx.

 

Ponieważ nie możemy dać biletów wszystkim, przydzielamy je według określonych zasad i na podstawie informacji zawartych w formularzu zgłoszeniowym. Formularz jest tym, na czym opieramy naszą decyzję w głównej mierze, dlatego przed jego wypełnieniem zachęcamy do zapoznania się z poniższymi instrukcjami.

 

Oto nasz FAQ:


  • Dlaczego muszę się zgłosić?

 

Zespół TEDxKazimierz i nasi prelegenci zainwestowali ogromną ilość czasu zupełnie za darmo, by zorganizować wspaniałą imprezę. Chcemy, by cenne bilety na wydarzenie powędrowały do osób, które naszym zdaniem będą zarówno najbardziej zaangażowane w dzień konferencji, jak również zrobią najlepszy użytek z doświadczeń i pomysłów, które chcemy im zagwarantować. Chcemy, aby miejsca otrzymali ludzie, którzy zobowiążą się wnieść pozytywny wkład w inicjatywę, będą rozpowszechniać informacje o tym, co robimy, skorzystają z okazji do rozmów z innymi uczestnikami i wykorzystają zdobytą wiedzę w ich codziennym życiu, a także przekonają nas, że dotrzymają złożonej obietnicy.

 

  • Co powinien zawierać dobrze wypełniony formularz?

 

– Zdanie opisujące Ciebie – co robisz i skąd jesteś. Zapraszamy różnorodne osoby zarówno ze względu na wiek i narodowość, jak i zaplecze kulturowe. Przewidzieliśmy miejsca dla wszystkich. Bez względu na to, czy jesteś 20-25-letnim polskim studentem czy staruszką z Panamy, która prowadzi warsztaty w więzieniach – wnosisz różnorodność do naszej imprezy. To będzie dla nas zaszczyt gościć Cię na wydarzeniu.

– Zdanie lub dwa o tym, dlaczego chcesz przyjść i jak możesz wykorzystać zdobyte tu doświadczenie nie tylko dla własnej korzyści, ale przede wszystkim dla dobra innych. Pomyśl o tym, w jaki sposób możemy sprawdzić, czy to, co napisałeś w formularzu jest prawdą. (Na przykład jeśli powiesz, że napiszesz artykuł o zdarzeniu do szkolnej gazetki, a potem wyślesz nam link i umieścisz go w aktualnościach na Facebooku, sugeruje, że mówisz poważnie i możemy na Tobie polegać.)

– Informacje na temat Twoich dotychczasowych dokonań i obecnej działalności, które pokażą, że traktujesz nas poważnie i będą świadczyć o tym, że będziesz w stanie spełnić swoje zobowiązania. Jeśli działasz w organizacjach studenckich, prowadzisz szkolenia lub piszesz popularny blog, daj nam znać – wyślij linki i pozwól się o tym przekonać.

– Cokolwiek, co, Twoim zdaniem, powinno zachęcić nas, żeby dać Ci bilet. Jedna z aplikujących na TEDx napisała “Wychowuję dwoje małych dzieci przy niewielkim wsparciu z zewnątrz. TED i TEDx trzymają mnie przy zdrowych zmysłach. Opowiadam dzieciom o tym, czego się nauczyłam, słuchając prelekcji, mimo że są trochę za małe, aby to zrozumieć. Zrobię wszystko, aby nie tracić dobrego ducha i wnieść pozytywny wkład w przebieg wydarzenia”. Dostała bilet.

 

  • Czy to nie sprawia, że TEDxKazimierz jest elitarny?

 

Nie, jesteśmy anty-elitarni. Nie dajemy biletów osobom legitymującym się ważnymi tytułami zawodowymi, ale ludziom, którzy mają iskrę w oczach i proaktywne nastawienie. Kierujemy się w naszych wyborach cechami, którymi mogą odznaczać się wszyscy kandydaci. Poszukujemy osób chcących zmieniać świat na lepsze i takich, które przyjdą na naszą konferencję zdecydowane, by uczynić ten dzień szczególnym zamiast siedzieć i oczekiwać, że wywrzemy na nich jakieś wrażenie.

Ponadto, poświęcasz nam jeden dzień swojego życia, a my nie chcemy Cię zawieść. Sukces naszej imprezy jest mierzony tym, jakie doświadczenia wyniosą z niej uczestnicy. Naszym celem jest to, byś czuł się świetnie tego dnia. Chcemy móc powiedzieć naszym gościom, że był to jeden z najlepszych dni w roku (albo nawet w ich życiu).

 

  • Czego nie powinno się pisać w formularzu?

 

Nie bądź arogancki, niegrzeczny i wrogi. Każdego roku spotykamy się z osobami, które nie biorą procesu aplikacji na poważnie. My jesteśmy poważni w kwestiach organizacji tego wspaniałego dnia, więc nie zdziw się, jeśli założenie z góry, że bilet Ci się należy, nie zadziała.

 

  • Kto decyduje?

 

Kilku członków zespołu TEDxKazimierz przegląda każdą z aplikacji i głosuje nad wyborem odpowiednich osób.

 

  • Dlaczego muszę płacić?

 

Cena 50 zł jest bardzo niska jak na całodniową imprezę z wystąpieniami zagranicznych gości. Pokrywa ona koszt obiadów dla uczestników w dniu konferencji. Uważamy również, że opłacenie biletów zmniejszy szanse, że szczęśliwcy, którzy otrzymali bilet nie pojawią się na wydarzeniu, podczas gdy osoby, które mogły naprawdę skorzystać zostały pozbawione możliwości przyjścia.


  • Kto płaci za TEDxKazimierz?

 

Koszty konferencji pokrywamy dzięki hojnemu wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz jeszcze jednego sponsora. Inni sponsorują wydarzenie “w naturze”, dając koszulki, darmowe badge itp. Najwięcej kosztuje nas wynajęcie miejsca oraz opłacenie podróży dla prelegentów. Nie możemy im zapłacić, ale ponieważ wiedzą, że wszyscy pracujemy za darmo, są gotowi również za darmo poświęcić swój czas.

 

  • Czemu nie rozdajecie wszystkich biletów na raz?

 

Chcemy uniknąć sytuacji, w której ludzie np. wyjeżdżający z miasta na kilka dni nie będą mieli szansy się zgłosić.

 

  • Jeśli nie dostanę biletu, będę mógł oglądać wydarzenie online lub w inny sposób?

 

Tak, będziemy transmitować je na żywo, a szczegóły na ten temat zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Jak będzie takie zapotrzebowanie, zorganizujemy również telebimy w innym pomieszczeniu. Jeśli nie dostaniesz biletu, poinformujemy, w jaki sposób możesz nam towarzyszyć zdalnie.

 

  • Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o TED, TEDx i TEDxKazimierz?

 

Oglądając prelekcje z naszej konferencji w 2015/16/17 roku
Obserwując nas w social mediach
Odwiedzając TED.com