News, Polish

Droga na scenę – kto zostaje speakerem?

Cześć!

Nazywam się Krzysiek i przejmuję dziś stery na blogu, żeby opowiedzieć o tym, czym się zajmuję w ramach organizacji TEDxKazimierz, czyli o Speaker Research. O co chodzi?

Zorganizowanie takiego eventu jak TEDx wymaga wiele wysiłku – trzeba znaleźć miejsce, w którym można zorganizować event, zadbać o promocje wydarzenia, zaplecze techniczne i… no właśnie, zaprosić speakerów!

Jak w takim razie wygląda ten proces?

Oczywiście, mamy wytyczne od TED – w końcu najważniejsze, to znaleźć osobę, która potrafi przedstawić koncepcję zmieniającą nasz sposób postrzegania znanych problemów – w myśl maksymy „Ideas worth spreading”. Czasem z pozoru nieznany, lokalny bohater ma do opowiedzenia znacznie ciekawszą historię niż niejedna znana osobistość.

W przypadku TEDxKazimierz wiąże się to z jeszcze dwoma kryteriami. Pierwsze z nich to „from Kazimierz and for Kazimierz” – jesteśmy bardzo mocno związani z Kazimierzem, dlatego też kluczową rolę pełni tu działalność wybranych speakerów na rzecz dzielnicy. Alternatywnie mogą oni też przedstawić ideę, która potencjalnie miałaby na Kazimierz pozytywny wpływ.

Drugim kryterium jest oczywiście temat najbliższego TEDxKazimierz. Tym razem będzie to „transformacja”, tak więc w wystąpieniach naszych speakerów oczekiwać będziemy elementu związanego z przemianą.

Nie możemy zapominać również o tym, że nawet najbardziej nowatorski i zmieniający postrzeganie świata pomysł może zostać błyskawicznie zapomniany – wystarczy nieumiejętnie go przekazać. Dlatego też niezwykle istotne jest to, aby zaproszony speaker był dobrym mówcą. Potrafił opowiedzieć historię, zaangażować publiczność, wzbudzić zainteresowanie od samego początku. Jeśli uda się zarazić uczestników pasją do tematu, połowa sukcesu jest już nasza.

Zadanie naszego zespołu nie jest więc proste. Musimy nie tylko szukać osób, które stworzyły lub wymyśliły coś wyjątkowego, ale także potrafią się tym podzielić. W tym celu członkowie zespołu najpierw znajdują jak najwięcej niezwykłych postaci dzięki prostemu algorytmowi wyszukiwania, a następnie dyskutują na temat wyboru i weryfikują speakerów – w końcu może się okazać, że tylko pierwsze wrażenie zadecydowało o naszym wyborze!

Zachęcamy zatem do śledzenia bloga TEDxKazimierz, więcej informacji o wyborze speakerów już wkrótce!